Zola Jesus na Besedě vystaví novodobý chrám

Zola Jesus na Besedě vystaví novodobý chrám

Zola Jesus na Besedě vystaví novodobý chrám

Americká elektronická písničkářka Nika Roza Danilova známá pod pseudonymem Zola Jesus o sobě poprvé dala vědět v roce 2009, kdy teprve jako dvacetiletá vydala na uznávaném labelu Sacred Bones debut The Spoils. Od té doby má na kontě další čtyři desky, z nichž ta dosud poslední, Okovi, vyšla loni v září a odkazuje k ruskému původu jejích rodičů. Sami ji považujeme za nejsilnější, kterou zatím udělala, a máme obrovskou radost, že tohle již velké jméno světové nezávislé scény můžeme ohlásit jako headlinera letošní Besedy.

Tvorba Zoly Jesus hudebně vychází z kombinace elektroniky, artpopu či industrialu, velkou roli v jejích skladbách pak hrají temné texty a až gotický projev. "Hranice šílenství, na kterých v textech balancuje, se střídá s nabídkami pomoci i meditacemi nad samotnou smrtí. Nenucená vážnost skladeb evokuje návštěvu novodobého chrámu," píše v recenzi na aktuální desku Radio Wave. Úplně nový singl Bound z letošního přídavku Okovi: Addictions už čtyři týdny ne náhodou okupuje přední pozice žebříčku hitparády Radia 1.

Před tvorbou nové desky Zole Jesus významně prospělo stěhování zpět do wisconsinských lesů, v nichž vyrůstala. Pevně věříme, že podobné Doma najde i v tasovském Topolovém hájku. Stejně jako v případě norských Jaga Jazzist jde o náš o splněný sen a další velký milník v historii Besedy.

 

Odeslat