Žánrová pestrost i v poslední části programu: elektronika, jazz, blues nebo věhlasná cimbálová muzika

Žánrová pestrost i v poslední části programu: elektronika, jazz, blues nebo věhlasná cimbálová muzika

Žánrová pestrost i v poslední části programu: elektronika, jazz, blues nebo věhlasná cimbálová muzika

Uveřejňujeme poslední osmičku jmen hudební části letošní Besedy. Samozřejmě platí, že v dramaturgii zůstáváme věrni žánrové rozmanistosti, tvůrčí originalitě a interpretům, které většina letních festivalů systematicky ignoruje.

Kdo si před lety nechal na Besedě ujít koncert polských kultovních hiphopových experimentátorů Napszyklat, musel litovat – kapela se totiž nedlouho poté rozpadla. Nyní však do Tasova zavítají Syny – projekt Roberta Piernikowského (ex-Napszyklat) a beatmakera s monikerem 1988. Ti debutovali v roce 2015 deskou Orient, na níž nalezli zalíbení v devadesátkovém hip hopu a do Tasova přivezou představit druhé album Syn.

Zásadní i ve zbývající části dramaturgie je opět ale důraz na zajímavá a méně známá jména tuzemské scény. Pražská kapela Market patří mezi jedno z největších zjevení domácí scény posledních měsíců. Pětice hudebníků si získala pozornost kritiků povedeným plnohodnotným debutem Art Star. Kromě klasických kytar zaujme v hudbě Market také poněkud netradiční saxofon. Audiovizuální dvojka Lowmoe se řadí mezi jedno z nejtalentovanějších elektronických jmen v Česku. Klíčová slova: downtempo, analogové synťáky zabalené v reverbu, snové vokály, pulsující beaty.

Na Besedu zavítá také československý kvartet The High Corporation, který zdárně mixuje elektroniku, hip hop, dub či soul. Čtveřice hudebníků se poprvé seznámila na konzervatoři a zajímavostí je jistě i výčet jejich inspirací – Miles Davis, Outkast, Jefferson Airplane, Mozart, James Blake nebo Kendrick Lamar. Funk, jazz, pop – především trojice těchto stylů se promítá v hudbě brněnských Jay Delver Band, kteří nezapírají inspiraci v melodickém písničkářství sedmdesátých let. Pětice hudebníků debutovala v roce 2015 třískladbovým EP, letos na jaro pak zabodovala ve Startéru Radia Wave. Loni debutující Band of Heysek se zaskvěli pořádně syrovou deskou Shovel & Mattock. Trio vzniklo na troskách blues-experimentálního projektu Nuck Chorris Gang a v inspiraci stylem vzniklým v Americe někdy v 19. století pokračuje kapela i nadále. Špinavé a neučesané blues.

Chybět na Besedě samozřejmě nemůže ani pravá moravská cimbálovka. Pozvání tentokrát přijala věhlasná Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky. Ta vznikla v roce 1999 a kromě nesčetných vystoupení na kulturních akcích i festivalech má za sebou také oceňovanou desku Z kořenů strom vydanou v roce 2009 na labelu Indies Happy Trails. S čerstvou deskou Bardo do Tasova pak přijede slovenské jazz-world music duo Sisa Fehér a Vladko Mikláš. Všestranná dvojice dává na nahrávce vzpomenout na lehkost a šarm Dana Bárty či legendárního Deža Ursinyho.

 

Odeslat