Slovensko v první polovině programu: etablovaní Fallgrapp a Modré hory vedle talentů tamní scény

Slovensko v první polovině programu: etablovaní Fallgrapp a Modré hory vedle talentů tamní scény

Slovensko v první polovině programu: etablovaní Fallgrapp a Modré hory vedle talentů tamní scény

Slovenská scéna je v Tasově jako doma. Osobně hudební scénu našich východních sousedů považujeme takřka za svou a mluvit v tomto případě o zahraniční se nám skutečně nechce. Každopádně platí, že tamní scéna pravidelně generuje zajímavé projekty a i letos tak budou významná část dramaturgie věnována aktuální hudbě ze Slovenska.

Fallgrapp asi není potřeba moc fanouškům slovenské scény představovat. Mnohačlenná parta kolem kapelníka Juraje Lišky má na své domovské scéně silné postavení. Dvě alba, několik ocenění Radio Head Awards i pověst výborné koncertní skupiny dělá z Fallgrapp zajímavý vývozní artikl slovenské hudby. Propojení elektronické hudby, samplů a smyčcového kvarteta má alespoň za nás určitě parametry překročit hranice bývalé federace. Na Besedu se skupina vrací s druhým albem V hmle.

Tolstoys jsme s potkali loni ve Vídni na festivalu Waves Vienna. V šedi showcaseové dramaturgie vyčnívala slovenská skupina natolik, že jsme se okamžitě s Tolstoys domluvili na jejich koncertu v Tasově. Teoreticky bychom mohli Tolstoys zařadit do škatulky dreampop, ta by ale kapele kolem zpěvačky Ely Tolstové byla asi příliš těsná. Jejich debut Botanika zní totiž nečekaně dospěle a kapela na něm koketuje třeba s akustickou hudbou nebo elektronikou.

Ze Slovenska k nám také dorazí talentovaná pětice Elections in the Deaftown. Kapelu je ve stáji ambiciózní slovenské agentury Real Something, což samo o sobě značí, že bychom měli u hudby Elections in the Deaftown zpozornit. Kapela od své poslední řadové nahrávky Glue posunula k temnější elektronice, což prokázala na loňském EP Minutiae. V tvorbě skupiny hrají dominantní úlohu syntezátory a elektronické bicí a domácí fanoušci je mohou znát z festivalů jako Pohoda nebo Grape.

Modré hory jsou vedle například zmiňovaných Fallgrapp také již poměrně etablovaným jménem na slovenské scéně. Dvojice Lyrik a Bene, kteří stojí za tímto hudebním projektem, patří mezi výrazné osobnosti klubové hudby našich východních sousedů. Duo přistupuje k žánrů hip hopu trochu odjinud – vsází spíše na civilní rap, jehož krása je často ukrytá ve zdánlivé „obyčejnosti“. Na Besedě představí svou loňskou vydařenou desku Luxus Clan.

 

Odeslat