První polovina letošního programu přináší reprezentativní výběr z domácí klubové scény

První polovina letošního programu přináší reprezentativní výběr z domácí klubové scény

První polovina letošního programu přináší reprezentativní výběr z domácí klubové scény

WWW // Boris Carloff // Floex & Tom Hodge // Khoiba // Manon Meurt

Beseda vyváženě reflektuje jak mladá jména domácí klubové scény, tak i ty zkušenější hudebníky, kteří dlouhodobě patří mezi to nejzajímavější v Česku. V Tasově tak nebudou mnohá respektovaná jména chybět ani v letošním roce.

Už v devadesátých letech vznikla skupina WWW – projekt kolem zpěváka Ondřeje Sifona Anděry tehdy patřil mezi první rapová uskupení v Česku, „We Want Words“ se ale navzdory nabídkám na natočení debutové desky rozpadli. Činnost bohudík obnovili v roce 2006 s dnes už kultovní deskou Neurobeat. Od té doby patří se svým temným experimentálním elektrem mezi nejosobitější jména na české scéně, což dokázala i čerstvá novinka Neutopíš se dvakrát v téže řece.

Podobnou elektronicky mrazivou atmosféru nalezneme i ve skladbách Borise Carloffa, držitele dvou cen Anděl. Na Besedu se Carloff vrací po 6 letech a v Tasově zahraje skladby ze své třetí řadovky The Solipsist, na níž jsou kromě elektroniky patrné také vlivy soulu či r'n'b. V Topolovém hájku jistě ale zazní i dřívější hity jako Falling, který zdobí jeden z nejpovedenějších klipů na české scéně.

Multiinstrumentalista Tomáš Dvořák aka Floex je čerstvým vítězem ceny Anděl za nejlepší alternativní a elektronické album roku. Na Besedě vystoupí společně s britským producentem Tomem Hodgem, s kterým svou poslední úspěšnou řadovku A Portrait of John Doe natočil. Floexe ale znají i fanoušci počítačových her, právě jeho soundtracky zdobí české majstrštyky jako jsou herní série Samorost či roztomilá logická hra Machinarium.

Podařený comeback svou eponymní deskou stvrdila letos na jaře Khoiba zpěvačky Emy Brabcové a multiinstrumentalisty Filipa Míška. Český downtempový klenot o sobě dal vědět už v první polovině minulé dekády deskou Nice Traps, která přinesla Khoibě i skvělé zahraniční renomé. Po vydařené druhotině Mellow Drama z roku 2007 se ale kapela rozpadla. V jaké formě se představí Khoiba v. 2?

Mezi nejmladší zástupce, kteří si však za poslední roky nesčetnými koncerty zaslouženě vydobyly pevné místo na české klubové scéně, patří rakovničtí Manon Meurt. Ti debutovali před 5 lety eponymní shoegazovou deskou, která získala skvělý ohlas i v zahraničí, kam tato čtyřčlenná formace pravidelně jezdí koncertovat. Loňskou řadovkou MMXVIII pak Manon prokázali, že rozhodně nehodlají zůstat jen ve škatulce shoegazingu.

 
Odeslat