Nová várka kytar v programu: emo, stoner rock nebo třeba postrock

Nová várka kytar v programu: emo, stoner rock nebo třeba postrock

Nová várka kytar v programu: emo, stoner rock nebo třeba postrock

Často slyšíme, že prý je u nás v Tasově málo bigbítu. To, že na kytary samozřejmě nezapomínáme, potvrzuje i nemalá část druhé půlky programu. Hned pětice námi vybraných představí různé podoby hlučných kytar.

Rock'n'rolloví matadoři Vees o sobě dali poprvé pořádně vědět už v roce 2012, kdy vydali oceňovaný debut Foe Dry. Letos se jihočeské trio vrátilo s povedenou řadovkou No Way Back, která vyšla na labelu Tranzistor. Cesta k nové desce ale byla složitá, kapela hned opakovaně přišla kvůli vykradené zkušebně o nástroje, i to je ale v konečném výsledku posilnilo. Na Besedě jistě půjde o jeden z nejenergičtějších koncertů.

Pokud sledujete metalovou scénu, asi vám neuniklo jméno Nikander. Brněnská čtveřice, žánrově někde na pomezí sludge / stoneru, vydala letos u Day After Records úspěšný debut Sekyra prohnaná kolenem, kterou i Bandcamp vybral ve své prestižní rubrice jako Desku dne. Renomé si ale kapela získala už předtím svými intenzivními a energickými koncerty. Na Besedě půjde o jedno z nejzběsilejších vystoupení: čekají vás hutné riffy, pronikavý ženský vokál a kombinace českých a anglických textů.

Emo, hardcore, postrock. Tyto škatulky se v případě instrumentální kapely z Rakovníka Mara Jade skloňují nejčastěji. Skupina sice funguje už přes 10 let, koncem loňského roku ale vydala na labelu Happy Mutant teprve svou druhotinu (a první fyzickou desku) Na zlomený srdce vedeš. Na ní se kapela oprostila od dřívější matiky a dala větší průchod emu a screamu.

Nejtajemnější jméno Besedy? O Povodí Ohře nezasvěcený člověk moc informací nenalezne, už nyní se ale o jejich koncertech mluví v superlativech. V květnu kapela přišla se syrovým singlem Povodí Ohře, na který v dosud neznámý termín naváže také debutová deska (s názvem, jak jinak, Povodí Ohře) vydaná na Stoned to Death Records. Jako nejlepší popis tak zůstává výčet kapel, ve kterých jednotliví členové dosud působili: Climatizado, Esazlesa, Skupina Štěstí, Esoasisi a samozřejmě kultovní Esgmeq.

Pražská psychedelická skupina Purplefox Town má za sebou čerstvý eponymní debut, který dává vzpomenout na mlhavá sedmdesátá léta. Už v roce 2016 kapela zaujala hitovým singlem Everblue Forest, o něco později pak zabodovala v talentové soutěži Radia Wave Startér. Purplefox Town sice fungují krátce, jejich zvukově bohatá hudba však žádnými nováčkovskými neduhy rozhodně netrpí.

Odeslat