Mladé pušky na Besedě – budoucnost česko-slovenské scény

Mladé pušky na Besedě – budoucnost česko-slovenské scény

Mladé pušky na Besedě – budoucnost česko-slovenské scény

Mladá česko-slovenská alternativa nebyla dost možná v lepší kondici a intepreti na zdánlivém okraji do velké míry utváří současný směr klubové muziky. Reprezentativní výběr "mladých pušek" nebude samozřejmě chybět ani na letošní Besedě.

O pražských Role se mluví jako o někom, kdo dokázal důstojně oživit domácí kytarovou muziku. Jejich loňský debut Rána se dočkal několika oslavných kritik a vysokého umístění v tuzemských výročních anketách. Velký příslib české muziky.

Během relativně krátkého času se z The Ills stal jeden z nejzajímavějších vývozních artiklů slovenské hudby. Post-rockové kvarteto s úspěchem obrazilo prestižní showcase festivaly ve Slovinsku, Rakousku nebo na Islandu a v létě je čeká premiéra u nás v Tasově.

Acute Dose mají asi nejblíže ke kytarové hudbě, ale minimálně jejich aktuální album ukazuje, jak žánrově neukotvené tohle brněnské kvarteto je. Prvky psychedelie míchají se smyčcovými aranžemi, stejně tak se nestydí za své sympatie k popu. Jejich druhé album Acute Dose II patří k nejskloňovanějším nahrávkám domácí hudby posledních měsíců.

Nadžánroví Noir Voir z Bruntálu se nebojí jazzu, stejně jako folku nebo hlučnějšího klubového zvuku. Oslovovat alternativněji laděné posluchače se kapele daří třeba také houslemi a ambientními pasážemi. Půjde o černého koně letošní Besedy?

Flash The Readies posouvají svůj post-rock do atmosféričtějších poloh, mimo běžné rámce tohoto žánru. Často až ambientní plochy vytváří imaginativní atmosféru a z Flash The Readies poměrně zajímavý projekt tuzemské scény. Album Kayos vyšlo u labelu belgického DUNK!festivalu na vinylu digipack vydávají u čínských Weary Bird records. V roce 2017 kapelu čeká mj. hraní na DUNK!festivalu, ale také čínské turné.

Slovenští Nvmeri (ex The Uniques) jsou odstatečně poučeni aktuálními trendy i hudební minulostí. Inteligetní  indie-pop se sympatckými ambicemi prosadit se mimo česko-slovenskou scénu.

 

Odeslat