Dreampop, psychedelie nebo postpunk: nastupující tuzemská scéna v letošním lineupu

Dreampop, psychedelie nebo postpunk: nastupující tuzemská scéna v letošním lineupu

Dreampop, psychedelie nebo postpunk: nastupující tuzemská scéna v letošním lineupu

Dlouhodobou devizou Besedy je reflexe nastupující česko-slovenské klubové scény. V první části programu tak najdeme více jak třetinu mladé muziky z Čech a Slovenska, z toho hned pětici zástupců domácí scény.

Kytaroví Cold Cold Nights natočili loni naprosto suverénní debut (The) Last Summer. Skupina poskládaná kolem kytaristy a zpěváka Jakuba Jiráska patří jednoznačně mezi největší přísliby tuzemské klubové muziky. Kapela koncertuje poměrně často v zahraniční, v létě konečně kluci zahrají i u nás na Besedě.

S Cold Cold Nights přátelsky i ideově spříznění komunitou  Miro  ±0 natočili loni také svůj debut. Kapela s post-punkový soundem a zastřesným zpěvem lídra Matouše Švejdíka se svojí eponymní nahrávkou zaujala kritiku i fanoušky a nemůžou tak chybět ani u nás v Tasově.

Hloubaví psychedelici Sýček mají za sebou bezesporu úspěšné období. Vysoce hodnocené debutové album, nominace na Ceny Vinyla v kategorii Objev roku, ale i koncerty o kterých se mluví jako výjimečných, vystřelili skupinu mezi citovaná jména naší klubové scény. Hypnotická hudba Sýčku každopádně zaslouží naši pozornost a logicky se tak objeví v létě v Topolovém hájku.

Billow můžeme brát do jisté míry jako zástupce regionu v dramaturgii, taky je kapela skrze Jakuba Zbořila personálně propojena se samotným festivalem, nicméně hlavní důvod, proč tyhle nástupce Strangers in The City najdeme v letošním programu, je jejich debut Maps. Zasnění, melancholický zvuk balancuje někde mezi lo-fi písničkářstvím, dreampopem a ambientem. Subtilní nahrávka však na koncertech funguje sebevědomě a naznačuje velký potenciál kapely.

Album Rural Pop jednočlenného projektu Johuš Matuš sice vyšlo už předloni, ale většího povědomí se desce dostalo až loni, kdy Johana Novotná, která za tímto projektem stojí, předskakovala na několika koncertech Ventolina a Midi Lidi. Ostatně poetika Petra Marka je v symbióze provokace, vtipu a drzosti Johuš Matuš znát.

 

Odeslat