Dobojováno: 28. ročník BESEDY se přesouvá na rok 2021

Dobojováno: 28. ročník BESEDY se přesouvá na rok 2021

Dobojováno: 28. ročník BESEDY se přesouvá na rok 2021

Motto: „Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím.“ — Arabské přísloví

Píše se mně to těžko. Letošní Beseda se přesouvá na 6. až 7. 8. 2021.

Do poslední chvíle jsme hledali cestu, jak Besedu i v omezeném „korona formátu“ udělat. Jménem středních a menších festivalů jsem inicioval výzvu ministrům kultury a zdravotnictví. Žádali jsme jasné stanovisko a pravidla, kterými bychom se mohli řídit. Dostali jsme naději „až 1500 lidí“, která však snížením na „letní tisícovku“ vzala za své. Jednoznačných pravidel jsme se nedočkali vůbec.

Řešili jsme několik scénářů a dramaturgických plánů. Uvažovali jsme také o možné variantě pro 1000 lidí, což (včetně produkce a vystupujících) představuje zmenšení kapacity festivalu o více než polovinu. Se vší zodpovědností jsme přemýšleli o tom, jak krizovou situaci vyřešit po stránce finanční a současně bezpečnostní, aby se nejen návštěvníci a účinkující, ale také občané Tasova necítili ohrožení.

Nakonec jsme se museli smířit s tím, že letošní Beseda nebude. Festival bohužel ani při nejoptimističtější variantě nejsme schopni uspořádat bez finanční ztráty v řádech statisíců korun. Klíčové výdaje na produkci tvoří fixní náklady, úspora spojená s omezením programu na české a slovenské umělce situaci neřeší. Dalším důležitým faktorem, který přispěl k našemu rozhodnutí, jsou také obavy obyvatel z regionu, z nichž mnozí si festival v současných kulisách vůbec nedokážou představit. Vedení Tasova, jeho občané i lidé z širšího okolí nám byli vždy nakloněni a jsou neoddělitelnou součástí Besedy. Zohlednit také jejich názor nám přišlo naprosto přirozené.

Děkujeme vám za ohromnou podporu, které se nám v posledních týdnech dostalo. Vážíme si toho a vnímáme to jako závazek, abychom 28. ročník festivalu 6. a 7. 8. 2021 připravili s o to větším zápalem.

VSTUPENKY

Lístky, které jste si zakoupili na letošní ročník, zůstávají v platnosti do příštího roku. 

Moc nám pomůže, pokud si vstupenky ponecháte. I když se letos Beseda neuskuteční, už nyní vznikla celá řada nákladů. Samozřejmě ale máte možnost vstupenky vrátit. Informace o vrácení vstupného obdržíte na mail od společnosti GoOut v nejbližších dnech a bude možné do 30. 6. 2020. 

Předprodej na příští rok pokračuje dále na goout.cz. V prodeji zůstává zhruba 50 % vstupenek. Aktuální cena zůstává na 899,- Kč.

PROGRAM

Potvrzené jsou aktuálně zhruba dvě třetiny hudebního programu a kompletní dramaturgie Apollónovy návštěvy a Soutěže písničkářů. Všechny dohodnuté umělce se budeme snažit přesunout na rok 2021 a k nim doplnit cca 20 dosud neobsazených položek. O všem vás na webu i sociálních sítích budeme pravidelně informovat.

Doufáme, že vzniklou situaci pochopíte a zůstanete s námi i do příštího roku.

Pokud možno hezké dny i nadcházející léto za celý tým Besedy přeje

Pavel, ředitel festivalu

Odeslat