Další balík slovenské muziky: fúze jazzu se kříží s kytarovým nářezem nebo svébytným písničkářstvím

Další balík slovenské muziky: fúze jazzu se kříží s kytarovým nářezem nebo svébytným písničkářstvím

Další balík slovenské muziky: fúze jazzu se kříží s kytarovým nářezem nebo svébytným písničkářstvím

Další balík slovenských kapel letošního beseďáckého lineupu nabízí svébytné písňové kompozice, fúzi jazzu s popem nebo funkem, noisový nářez i aktuální odpověď na blues-rock.

Pjoni / Burgr  // Darkness Positive // Möbius // The Youniverse

Pjoni / Burgr 

Slovenské duo Pjoni / Burgr (aka elektronický producent Jonatán Pastirčák a herec a hudebník Ľubomír Burgr) v loňském roce debutovalo deskou Výletné lode. Skladbám slovenské dvojice dominuje žánrová neuchopitelnost – písničky se pohybují někde na pomezí seriózní akademičnosti a spontánní kompozice. Pro desku je typická také jistá chladnost – jak by také ne, když deska vznikala během zimních měsíců na odlehlé chalupě. A svůj podíl na tom kromě instrumentální složky mají také mrazivé existenciální a leckdy znepokojivé texty.

Darkness Positive 

Trio z Martina Darkness Positive loni vydalo pozoruhodný debut Prvý dojem, album, které vzniklo spontánně bez žánrových nebo tematických hranic. Deska, jež vyšla na ceněném labelu Slnko Records, tak kombinuje mnoho žánrů jako pop, rap, funk, art rock nebo jazz. Darkness Positive, to je uvolněnost, radost z hraní a svoboda. A i díky stovkám hodin společného hraní a cvičení ve zkušebně patří živé hraní mezi tu vůbec nejsilnější stránku kapely.

Möbius 

Slovenské duo Möbius je jednou z odpovědí organizátorů Besedy na hlasy, které tvrdí, že na Besedě se nehraje žádný bigbít. Doom, drone, noise, hlasitost často na hranici možností, to vše najdeme v tvorbě této dvojice. Jejich koncerty jsou intenzivní zvukovou masáží, kterou jistě ocení každý fanoušek BIGBÍTU.

The Youniverse (SK)

O The Youniverse je u našich východních sousedů dost slyšet. Kapela je pravidelně skloňována jako jedno z nejtalentovanějších jmen zdejší scény, což i skupina potvrdila svým debutovým albem CMYK, které vyšlo na konci loňského roku. Zažitou škatulku blues-rocku The Youniverse představují jako živý a aktuální žánr, který navíc umně kombinují s mnoha jinými vlivy.

 

 

 

Odeslat