Beseda 2018 za námi, moc vám za ni děkujeme!

Beseda 2018 za námi, moc vám za ni děkujeme!

Beseda 2018 za námi, moc vám za ni děkujeme!

„Je to jako pozvat své kamarády k sobě domů. Chcete, aby se u vás cítili dobře,“ lapidárně shrnul před pár měsíci v rozhovoru pro Radio Wave filosofii svého festivalu Pohoda jeho zakladatel Michal Kaščák. Michal to řekl i za nás. Od roku 1999, kam sahají kořeny našeho týmu, se snažíme první srpnový víkend udělat posezení u nás doma se svými kamarády a známými taky. V Tasově. V Topolovém hájku.

Vnitřně cítíme, že jsme letos dokázali navázat na loňský, přelomový ročník. To je asi nejdůležitější, co si odnášíme z 26. ročníku Besedy. Specifická atmosféra a duch festivalu, který pro mnohé z nás dosáhl vrcholu právě v posledních dvou ročnících, je vše, proč děláme Besedu a proč zřejmě nemalá část z vás s námi do toho každý rok jde. Můžete za ni právě vy – vystupující a návštěvníci. Nikdo jiný ji nikdy nevytvoří.

Letos se nám podařilo podruhé za sebou vyprodat areál. Dokonce před samotným zahájením. „Čistý doják,“ psal jsem pár dní před Besedou Tomášovi, když už jsme tušili, že bude vyprodáno. Nechceme a vlastně ani nemůžeme být festivalový masokombinát, a proto jsme se rozhodli, i přes zvyšující zájem o Besedu, kapacitu nenavyšovat. Mnohým to vadilo a náš krok nechápali, my si přesto myslíme, že je to možná dost nejlepší rozhodnutí, jaké jsme za poslední léta udělali.

Loni jsme si na tomto místě sypali popel na hlavu za nedostatečnou kapacitu jídla a toalety. Letos nám (nejen) vaše zpětná vazba připomněla, že nevratné kelímky nebo netříděný odpad k nám už nepatří. Víme to sami. Už pár let. Všichni v týmu se snažíme celý rok chovat co nejšetrněji k přírodě a svému okolí, o to absurdnější je, že na festivalu nejsme schopni zajistit něco tak samozřejmého jako jsou vratné kelímky na pivo. Celá věc je ale složitější. Jak vratné kelímky, tak i tříděný odpad jsou dosti finančně náročné a v našem případě jdou náklady s tímto spojené čistě za námi. Nechceme se omlouvat, ale faktem je, že finance Besedy byly posledních pár let velmi napjaté. Klinická, finanční smrt je Besedy je už ale (snad) definitivně za námi a naší prioritou do příštího roku je se zaměřit právě na snižující se ekologickou stopu festivalu.

Další naší prioritou je určitě dále zvyšovat celkový komfort areálu – letos se nám opět potvrdilo, že architektonické prvky nebo rozšíření samotného areálu, stejně jako pestřejší nabídka jídla tvoří nedílnou součást festivalu, podobně jako sobotní headliner nebo lepší zvuk v šapitó. Besedu chápeme jako celek, jen jako celek může skutečně fungovat. Proto nás také trochu mrzí, že je festival často stále vnímán jako čistě hudební. Díky Apollónově návštěvě do Tasova už hezkých pár let vozíme přední tuzemská jména literatury, výtvarného umění nebo architektury. Vklad Apollóna, a stejně Soutěže písničkářů, v celkovém vyznění festivalu považujeme za skutečně důležitý a byli bychom rádi, abyste stejně vnímali tyto části programu i vy, návštěvníci.

Ještě jednou bychom vám všem chtěli moc poděkovat. Jen díky vám všem si plníme sen a děláme něco, co má pro nás skutečnou hodnotu. Pokud se nestane nic převratného, budeme si náš sen plnit znovu 2. – 3. srpna 2019. Přejeme si, aby vás u toho s námi bylo zase co nejvíc.

Hezký zbytek léta a začátek podzimu přeje za celý tým BuB

Pavel

Odeslat