Beseda 2017: euforie, dojetí i naše přešlapy

Beseda 2017: euforie, dojetí i naše přešlapy

Beseda 2017: euforie, dojetí i naše přešlapy

Když jsme už před více jak šesti týdny opouštěli areál Topolového hájku po letošní jubilejní Besedě, cítili jsme, že jsme letos tzv. „přebrali“. Kombinace naší naprosté euforie i extrémního vyčerpání nebyla rozhodně vhodná na reálné zhodnocení prvního srpnového víkendu a my tušili, že na střízlivý pohled tentokrát budeme potřebovat delší dobu.

Ani teď v deštivém podzimním dnu, kdy za náš celý tým píšu tyto řádky, nejsem příliš schopen jubilejní 25. ročník Besedy racionálně uchopit. V mysli mám rekordní návštěvu, maratón příprav, který začal někdy v loni v září, hned několik hlubokých krizí, kterými jsme prošli během celého roku, obrovské nadšení všech vystupujících a návštěvníků, entuziazmus dobrovolníků nebo taky naše produkční přešlapy během samotného festivalu.

Osobně i po těch několika týdnech cítíme, že máme v tomto týmovém složení za sebou náš nejsilnější ročník. Bavit se o tom, zda byl nejlepší, je bezpředmětné. Festival není skok do dálky a je nesmyslné povyšovat aktuální Besedu nad jiné ročníky z minulosti. Ostatně v mnohém máme co zlepšovat. Přeplněné toalety a nedostačující občerstvení v sobotu večer jde jednoznačně za námi. Rekordní návštěvu jsme skutečně nečekali, předprodeje ukazovaly spíše návštěvnicky slabší ročník. Což nás ale rozhodně neomlouvá. Jen chceme celou situaci vysvětlit. Slibujeme, že příště se už podobná situace nebude opakovat. Komfort návštěvníků a vystupujících jsme vždy považovali za nejdůležitějších stránku festivalu. A chceme, aby tomu tak bylo v budoucnu.

Beseda je křehký organismus. Letos jsme se o tom přesvědčili více než kdy v minulosti. Nechybělo mnoho a 25. ročník Besedy mohl být i poslední. Finance byly napjatější ještě více než obvykle a na zachování existence festivalu jsme potřebovali rekordní návštěvu, v kterou jsme ale reálně vůbec nedoufali. Když jsme v sobotu vpodvečer ohlásili „vyprodáno“, draly se nám slzy do očí. Situace na hranici zázraku, řekli bychom ještě 24 hodin před festivalem. Jen díky vám všem, kteří jste dorazili první srpnový víkend do Topolového hájku, stejně jako díky našim partnerům a celému dobrovolnickému týmu, Beseda přežila.

Máme obrovskou radost, že právě díky vám všem, se můžeme společně těšit na 26. ročník Besedy u Bigbítu. První srpnový víkend, tedy 3. – 4. 8. 2018, na vás všechny budeme v Topolovém hájku čekat!

Vše dobré a hezký podzim přeje za celý tým BuB

Pavel

Odeslat